Zadzwoń do nas

Artykuły

Sterylizacja w salonie fryzjerskim - jak dezynfekować narzędzia fryzjerskie?

Podczas usług i zabiegów wykonywanych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu czy piercingu dochodzi do naruszania ciągłości tkanek, które wiążą się z ryzykiem przenoszenia chorób zakaźnych. Dlatego też utrzymanie higieny i sterylnych warunków w powyższych miejscach powinno być priorytetem, aby nie narażać zdrowia i życia klientów. Nie jest to jedynie opcja, a obowiązek, ponieważ rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej nakłada na salony konieczność posiadania autoklawu do sterylizacji. W przypadku braku przestrzegania obowiązku sterylizacji zawartej w rozporządzeniu, salon fryzjerski, który dopuścił się zaniedbania obowiązków może zostać ukarany mandatem. Po siedmiu dniach od wykrycia zaniedbań następuje ponowna kontrola Sanepidu w celu sprawdzenia, czy właściciel usunął nieprawidłowość. Jeżeli nie, tym razem sankcje mogą być bardziej odczuwalne, dlatego też warto przykuć uwagę do sterylizacji i dezynfekcji w salonie, zwłaszcza że czysty i sterylny salon to gwarancja bezpieczeństwa dla Ciebie i Twoich Klientów.


Czy muszę sterylizować narzędzia w salonie fryzjerskim?

Tak, prowadzenie salonu fryzjerskiego wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymogów sanitarnych, w tym z obowiązkiem sterylizacji narzędzi, które mogły naruszyć łączność tkanki podczas pracy z klientem.


Salon fryzjerski - sterylizacja. Co musisz wiedzieć?

Sterylizacja narzędzi fryzjerskich w salonie będzie obejmowała wszystkie narzędzia, które mogą naruszać ciągłość tkanki. Jednymi z najlepszych sposobów sterylizacji są autoklawy, a używanie ich jest dobrą praktyką. Dlatego też jeśli musisz poddawać sterylizacji swój sprzęt fryzjerski, powinieneś wybrać autoklaw o odpowiedniej pojemności.


Co to jest autoklaw i jak działa?

Autoklaw to hermetycznie zamknięte urządzenie służące do sterylizacji, dlatego też często nazywa się go sterylizatorem. Sterylizacja za pomocą autoklawu przebiega w szczelnie zamkniętym pojemniku w sposób ciśnienowo-parowy, czyli za pomocą pary wodnej o temperaturze 121 - 134 stopni Celsjusza.


Na co zwrócić uwagę przy kupnie autoklawu?

Kilka spraw, które koniecznie musisz wiedzieć, jeśli kupujesz autoklaw:

1. Decydując się na autoklaw, którego pojemność komory wynosi 10L i powyżej, obowiązkowo musisz zgłosić jego zakup do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).
2. Dokumentację procesu sterylizacji należy przechowywać przez okres 10 lat.
3. Autoklaw z drukarką lub złączem USB znacząco ułatwi Ci prowadzenie obowiązkowej dokumentacji.
4. Oprócz autoklawu do przeprowadzenia sterylizacji potrzebować będziesz jednorazowe woreczki lub rękawy na narzędzia (w tym wypadku potrzebna będzie również zgrzewarka) oraz paski testowe.
5. Do sterylizacji używaj wyłącznie wody destylowanej.
6. Najbardziej zaawansowane są urządzenia klasy B, inaczej nazywane autoklawami medycznymi. Autoklawy klas niższych niż B nie są zalecane do gabinetów kosmetycznych, gdyż w autoklawach klasy B można sterylizować wszystkie narzędzia, nawet te o najbardziej skomplikowanej budowie.


Jakie narzędzia sterylizować w salonie fryzjerskim?

Narzędzia, które powinny być poddawane sterylizacji w autoklawie to:
- nożyczki i degażówki fryzjerskie,
- brzytwy barberskie,
- nakładki i ostrza maszynek fryzjerskich oraz golarek.


Szczegółowe informacje na temat narzędzi, które musisz sterylizować, możesz dostać od powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej właściwej terenowo dla miejsca działalności Twojego salonu.


Jakie narzędzia dezynfekować w salonie fryzjerskim?

Narzędzia, które powinny być dezynfekowane preparatem do dezynfekcji w salonie fryzjerskim to:
- grzebienie i szczotki do włosów;
- spinki, wałki i inne akcesoria wielokrotnego użytku;
- inne urządzenia fryzjerskie, takie jak: lokówki, suszarki, prostownice.


Co ile Sanepid kontroluje salony fryzjerskie?

Kontrole interwencyjne obiektów będących pod nadzorem Inspekcji Sanitarnej przeprowadzane są na bieżąco, natomiast kontrole sanitarno-porządkowe raz na 1-2 lata.


Wymogi Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sprawie sterylizacji w salonach fryzjerskich.

Jeśli korzystasz w swoim salonie fryzjerskim z narzędzi mogących naruszać ciągłość tkanek, możesz używać tylko narzędzi sprawnych technicznie, czystych, zdezynfekowanych, sterylizowanych. Wszystkie te narzędzia należy poddać myciu, sterylizacji i dezynfekcji po każdym kontakcie z klientem. W tym celu należy trzymać się wyznaczonych procedur, tzn. użyć preparatu dezynfekującego, a następnie przechowywać czyste narzędzia fryzjerskie w warunkach zabezpieczających przed wtórnym zanieczyszczeniem.


Jakie preparaty do dezynfekcji używać w salonie fryzjerskim?

Według wymogów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sprawie sterylizacji w salonach fryzjerskich powinny być to środki o spektrum działania odpowiednim do zagrożenia, czyli najodpowiedniejsze będą skoncentrowane preparaty do dezynfekcji wirusobójcze, bakteriobójcze, prątkobójcze, grzybobójcze. 


Gdzie przechowywać środki do dezynfekcji w salonie fryzjerskim?

W swoim salonie fryzjerskim musisz wydzielić osobne miejsce do przechowywania preparatów do dezynfekcji i sterylizacji. Jest to konieczność wynikająca z wymogów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sprawie sterylizacji w salonach fryzjerskich. Preparaty powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach lub w opakowaniach zastępczych oznakowanych etykietą. Preparaty te powinny być sprowadzone legalnie i dopuszczone do obrotu.

Opublikowany: Główna

Zostaw komentarz