Koszyk
Zadzwoń do nas

Myjki ultradźwiękowe

Aktywne filtry

Czyszczenie przy pomocy myjki ultradźwiękowej jest szczególnie skuteczne. Są one bardzo często używane przy sterylizacji narzędzi medycznych. Wybór myjek i autoklawów przez podmioty medyczne nie jest przypadkowy. Myjki ultradźwiękowe zapewniają kilkunastokrotnie większą skuteczność, niż ręczna dezynfekcja narzędzi.

Aby uzyskać największą skuteczność przy użyciu myjki ultradźwiękowej zaleca się:

  • ręczne oczyszczenie narzędzi [przed umieszczeniem ich w urządzeniu] przy pomocy środków czystości o neutralnym PH;
  • przed rozpoczęciem sterylizacji narzędzi w urządzeniu, odczekać 10 minut, aż płyn ulegnie odgazowaniu;
  • narzędzia odpowiednio rozłożyć, tak aby umożliwić sterylizację zamków i zawiasów oraz trudno dostępnych miejsc; 
  • narzędzia w myjce powinny być ułożone w pewnych odstępach, aby uzyskać w pełni skuteczną sterylizację;
  • na ostatnim etapie sterylizacji opłukujemy narzędzia z płynu i osuszamy.

Płyn jaki zaleca się do używania w myjkach ultradźwiękowych to BARBICIDE Koncentrat do dezynfekcji narzędzi i akcesoriów 1900ml

Czym są ultradźwięki i jak wygląda proces dezynfekcji?

Ultradźwięki to fale dźwiękowe powyżej 20 kHz, które są niesłyszalne dla człowieka. Aby przybliżyć działanie fal akustycznych posłużę się przykładami ze świata przyrody.

Z ultradźwięków korzystają między innymi nietoperze. Dzięki możliwości echolokacji nietoperz porusza się w całkowitych ciemnościach i „widzi” otaczające go środowisko. Ultradźwięki odbijają się od przedmiotów i owadów znajdujących się w środowisku nietoperza i jako echo wracają, dając obraz tego co dzieje się w pobliżu zwierzęcia. Sposób poruszania się, w ten sposób możemy przyrównać do używania radaru wykorzystywanego w lotnictwie lub sonaru w łodziach podwodnych. Jak widać, ultradźwięki mają dużą moc. Prócz nawigacji, używa się ich do sterylizacji narzędzi kosmetycznych lub medycznych, wyrobów jubilerskich. Myjka ultradźwiękowa kosmetyczna wykorzystywana jest również do czyszczenia sztućców w gastronomii. W jaki sposób? Podczas sterylizacji w dochodzi do zjawiska kawitacji. Ultradźwięki odbijają się od przedmiotów i dzięki wytwarzanym przy tym falom i sile uderzeniowej odrywają zanieczyszczenia i bakterie.

Zjawisko kawitacji w myjce ultradźwiękowej.

Zjawisko kawitacji to mocne uderzenia prądów w płynie wykorzystywanym w myjce. Przetwornik w myjce ultradźwiękowej emituje fale, które usuwają brud, osad i bakterie. Tworzące się drgania i „wybuchy” mikro pęcherzyków w płynie spowodowane ultradźwiękami skutecznie usuwają zanieczyszczenia. Taka sterylizacja działa zarówno przy zabrudzeniach krwią jak i bakteriami. Zanieczyszczania odrywają się od powierzchni narzędzia i niesione prądem wytworzonym w wyniku implozji oddzielają się od czyszczonego przedmiotu. Jest to tak zwana „miotła” kawitacyjna, fala która „zmiata” zanieczyszczenia z oczyszczanego narzędzia.