Promieniowanie UV-C. Czy lampy bakteriobójcze zabijają koronawirusy?

Promieniowanie UV-C. Czy lampy bakteriobójcze zabijają koronawirusy?

Walka z koronawirusem - światło UV

W miarę, jak społeczeństwo próbuje powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19, powszechnie znanego jako koronawirus, ludzie podejmują zdyscyplinowane środki ostrożności, aby powstrzymać się przed zarażeniem. Aby zapobiec chorobie chętnie stosujemy się do odgórnych zaleceń, nie wychodzimy z domu, część z nas odbywa kwarantannę, a także w wzmożony sposób dbamy o higienę oraz czystość - myjąc ręce oraz dezynfekując często dotykane powierzchnie. W związku z tym na rynku zaczyna brakować środków do dezynfekcji rąk, alkoholu do wycierania i innych środków dezynfekujących.

Główny Inspektor Sanitarny 4 marca wydał komunikat:

"Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV".

Ponieważ środki dezynfekujące wytwarzane przez człowieka są ograniczone, wielu zwraca się do naturalnego środka dezynfekującego: światła ultrafioletowego. Promieniowanie UV jest od dawna stosowane do sterylizacji obiektów i pomieszczeń, może warto więc zastanawiać się: czy światło UV może zabić koronawirusa?Promieniowanie UV

Wielu osobom promieniowanie ultrafioletowe kojarzy się ze słońcem, a to dlatego, że (UV) jest jednym z zakresów ze światła słonecznegoŚwiatło słoneczne zawiera trzy rodzaje promieniowania UV.

Ze względu na skutki działania promieniowania ultrafioletowego na organizmy żywe wyróżnia się promienie:


UV-C – długość fali: 100–280 nm.
UV-B – długość fali: 280–315 nm.
UV-A – długość fali: 315–380 nm.

UVA stanowi zdecydowaną większość promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi. Jest w stanie wnikać głęboko w skórę i uważa się, że do 80% to on jest odpowiedzialny za starzenia się skóry, od zmarszczek po plamy starcze. Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania słonecznego UV, które dociera na ziemię.

Następnie jest UVB, który może uszkodzić DNA w naszej skórze, prowadząc do oparzeń słonecznych i ostatecznie raka skóry (ostatnio naukowcy odkryli, że UVA może to również robić). Oba są dość dobrze znane i mogą zostać zablokowane przez większość dobrych kremów do opalania.

Istnieje również trzeci typ: UVC. To promieniowanie składa się z krótszej, bardziej energetycznej długości fali światła. Jest szczególnie dobry w niszczeniu materiału genetycznego - zarówno u ludzi, jak i cząstek wirusowych. Na szczęście większość z nas nie spotkała się z żadnym. To dlatego, że jest filtrowane przez ozon w atmosferze na długo przed dotarciem do naszej delikatnej skóry.Zastosowanie promieniowania UV-C

Promieniowanie typu UVC wykazuje najskuteczniejsze działanie bakterio oraz zarodnikobójcze. Skutecznie niszczy wszelkiego typu bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby i eliminuje konieczność stosowania środków chemicznych.

Naukowcy już dawno temu odkryli, że mogą wykorzystać UVC do zabijania mikroorganizmów. Od czasu odkrycia w 1878 r. Sztucznie wytwarzany UVC stał się podstawową metodą sterylizacji - stosowaną codziennie w szpitalach, samolotach, biurach i fabrykach. Co najważniejsze, ma również zasadnicze znaczenie dla procesu dezynfekcji wody pitnej; niektóre pasożyty są odporne na chemiczne środki dezynfekujące, takie jak chlor, dzięki czemu zapewnia to właśnie promieniowanie UVC niszczy je i zapewnia czystą wodę i bezpieczeństwo. 

Światło UVC jest szeroko stosowane od ponad 40 lat w dezynfekcji wody pitnej, ścieków, powietrza, produktów farmaceutycznych i powierzchni przeciwko całemu zestawowi ludzkich patogenów. Sterylizacja za pomocą promieniowania UV-C

Ten typ promieniowania zmienia strukturę / budowę białek cytoplazmatycznych oraz kwasów nukleinowych, co w konsekwencji prowadzi do zmiany w budowie DNA mikroorganizmu. Zmiana powstała na skutek promieniowania prowadzi do reakcji chemicznej, w wyniku której szkodliwy patogen zostaje unicestwiony. Skuteczność UV-C na koronawirusa

Chociaż nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących wpływu UVC na Covid-19, badania wykazały, że można go stosować przeciwko innym koronawirusom, takim jak Sars- promieniowanie wypacza strukturę ich materiału genetycznego i uniemożliwia cząsteczkom wirusowym tworzenie większej liczby kopii.

Międzynarodowe Towarzystwo Ultrafioletowe (IUVA) podaje, że światło UV, szczególnie między 200-280 nm, dezaktywuje (inaczej „zabija”) co najmniej dwa inne koronawirusy, które są blisko spokrewnione z wirusem COVID-19:

1) SARS-CoV-1

2) MERS-CoV

Dodatkowo towarzystwo IUVA informuje, że wszystkie badane do tej pory bakterie i wirusy (w tym inne koronawirusy) reagują na dezynfekcję UV. Niektóre organizmy są bardziej podatne na dezynfekcję UVC niż inne, ale wszystkie dotychczas testowane reagują na światło podane w odpowiednich dawkach.

W rezultacie skoncentrowana forma UVC znajduje się teraz na pierwszej linii frontu w walce z Covid-19. W Chinach co noc dezynfekujące ultrafioletowe światło sterylizuje całe autobusy, zaś nowoczesne roboty emitujące promieniowanie UVC czyszczą podłogi w szpitalach. Banki używają nawet światła do dezynfekcji swoich pieniędzy.Czy UV może pomóc zmniejszyć ryzyko zarażenia w kontakcie z wirusem COVID-19?

Zakażenia COVID-19 mogą być spowodowane przez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami, a następnie dotykanie obszarów twarzy. Minimalizacja tego ryzyka jest kluczowa, ponieważ wirus COVID-19 może żyć na powierzchniach plastikowych i stalowych do 3 dni. Normalne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni mogą pozostawiać resztkowe zanieczyszczenia, na które pomóc może dezynfekcja światłem UVC. Promieniowanie UV jest znanym środkiem dezynfekującym do powietrza, wody i powierzchni, a jego wykorzystanie do dezynfekcji w szpitalach, bankach oraz komunikacji publicznej sugeruje, że jest ono efektywnym sposobem na sterylizację.

W walce z zagrożeniem liczy się każda dodatkowa ochrona.Urządzenia do dezynfekcji UV-C

Na rynku znajdują się różne sterylizatory UV-C do dezynfekcji. Dobór urządzenia zależy od wymagań oraz potrzeb, ponieważ dezynfekować można wiele rzeczy.

Niektórzy decydują się na zakup urządzenia do dezynfekcji do domu, na przykład lampy bakteriobójczej, aby dezynfekować przedmioty codziennego użytku, takie jak na przykład pieniądze, kartki, dokumenty, maseczki, jedzenie i wiele więcej. Eksperci podkreślają jednak, że są to narzędzia, którym powinni się posługiwać fachowcy, a przy nieodpowiednim użyciu mogą być one niebezpieczne, dlatego lampy bakteriobójcze najczęściej spotykane są w miejscach takich jak szpitale czy duże koncerny przemysłowe.

Za pomocą promieniowania UV-C oraz odpowiednich do tego urządzeń można dezynfekować również powietrze oraz wodę. 

Lampa do dezynfekcji powierzchni - sterylizator UV-C na statywie

lampa na statywie bakteriobójcza


Tunelowy sterylizator powietrza UV-C

sterylizator do dezynfekcji na wirusy - koronawirusCzy lampa do dezynfekcji może być użyta do dezynfekcji skóry?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że lampy UV nie powinny być używane do sterylizacji rąk lub innych obszarów skóry, ponieważ promieniowanie UV może powodować podrażnienie skóry.

Dezynfekcja skóry dowolnym rodzajem promieniowania UV prowadzi do uszkodzeń i zwiększa ryzyko raka skóry, dlatego lepiej ograniczyć się do użycia światła UV w celu dezynfekcji powierzchni.Czy urządzenia do dezynfekcji UVC są bezpieczne?

Jak każdy system dezynfekcji, urządzenia UVC muszą być używane prawidłowo, aby były bezpieczne. Wszystkie sterylizatory UV-C wytwarzają różne ilości światła o długości fali od 200 nm do 280 nm. To światło UVC jest znacznie „silniejsze” niż normalne światło słoneczne i może powodować ciężką reakcję podobną do oparzeń słonecznych na skórę, a także może uszkodzić siatkówkę oka, jeśli zostanie naświetlone. Przy wykorzystaniu tej metody należy pamiętać, iż tylko dobranie odpowiedniej dawki promieniowania skutecznie zabije patogen. Za niskie dawki oraz za krótki czas działania lampy, może doprowadzić do nasilonych mutacji w komórkach i tym samym może wywołać odmienny skutek. 

Tagi: